ORKIESTRA KAMERALNA ORFEUSZ

Orkiestra Orfeusz Orkiestra kameralna "Orfeusz", a ściślej muzycy formacji "Orfeusz" są już od kilku lat wizytówką Klubu Muzyki Współczesnej "Malwa". "Orfeusz" został założony przez Jana Baryłę - kierownika Klubu - który jest również jego dyrygentem. Orkiestra w zależności od repertuaru składa się z zespołu smyczkowego, rozbudowanego o inne instrumenty (od 12 do 25). W skład "Orfeusza" wchodzą wybitni instrumentaliści orkiestr krakowskich oraz soliści.

Orkiestra Orfeusz Zespół prezentuje bogaty repertuar, począwszy od muzyki barokowej po współczesną. Do najważniejszych sukcesów artystycznych "Orfeusza" należą m.in. występy podczas Dni Andrzeja Panufnika, na Koncertach Laureatów konkursów kompozytorskich, koncertach z udziałem Henryka Mikołaja Góreckiego czy Krzesimira Dębskiego. Podczas Roku Paderewskiego orkiestra występowała z Waldemarem Malickim na Zamku Królewskim na Wawelu. Zespół współpracuje z takimi solistami jak: Agnieszka Monasterska, Bożena Zawiślak-Dolny, Mieczysław Szlezer czy Krzysztof Latała.

Szczególnym gatunkiem muzyki wykonywanej przez orkiestrę jest "muzyka ogrodowa", prezentowana w Ogrodzie Botanicznym UJ. Wiele utworów tego nurtu pisanych jest dla orkiestry przez zaprzyjaźnionych z zespołem kompozytorów.

Jednym z ważniejszych planów koncertowych Orkiestry "Orfeusz" był jej udział w ramach obchodów Roku Wyspiańskiego - 2007. Wykonane zostały wówczas kompozycje kompozytorów polskich i obcych, inspirowane witrażami Stanisława Wyspiańskiego.

JAN BARYŁA - Kierownik Klubu Muzyki Współczesnej "Malwa" w Krakowie, twórca i dyrygent Orkiestry kameralnej "Orfeusz", kompozytor.
Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie i Podyplomowych Studiów Menedżerskich na Uniwersytecie Warszawskim.

Autor projektów muzycznych, pomysłodawca i inicjator oraz realizator następujących przedsięwzięć kulturalnych:

1992 - 2002 Festiwal Spotkania z Muzyką XX Wieku
1999 Dni Muzyki Andrzeja Panufnika
1999 - 2000 Konkurs Młodych Kompozytorów im. Andrzeja Panufnika
2000 Obchody 90. rocznicy odsłonięcia Pomnika Grunwaldzkiego oraz 140. rocznicy urodzin I.J. Paderewskiego
2001 Rok Paderewskiego - koncert Orkiestry kameralnej "Orfeusz" podczas głównych uroczystości na Wawelu
2001 - 2006 Międzynarodowy Konkurs kompozytorski Muzyka Ogrodowa
2002 Konkurs młodych pianistów O Laur Paderewskiego
2004 - 2005 Festiwal muzyki ogrodowej Ogrody muzyką malowane
2006 - III Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski "Muzyka Ogrodowa"
2007 - Projekt "Muzyka witraży" w programie obchodów Roku Stanisława Wyspiańskiego.KALENDARIUM WAŻNIEJSZYCH KONCERTÓW


Klub Muzyki Współczesnej Malwa   |   ul. Dobrego Pasterza 6, 31-416 Kraków   |   tel. 012 4 116 116, klubmw@poczta.onet.pl

Klub Malwa działa przy Śródmiejskim Ośrodku Kultury: www.lamelli.com.pl